Volvo lokalizuje ciężarówki za pomocą LoRaWAN
Volvo jest jednym z największych na świecie koncernów produkujących pojazdy użytkowe (autobusy, trolejbusy, samochody ciężarowe) oraz maszyny budowlane, rolnicze i urządzenia transportowe. Do grupy Volvo, czego nie każdy jest świadom, należy kilkanaście marek m.in. Volvo Trucks, Renault Trucks, Mack Trucks oraz UD Trucks. Około 95% produkcji znajduje się na terenie Szwecji, Belgi, Brazylii, USA i Francji.
W fabryce znajdującej się w Blainville-sur-Orne na północy Francji zatrudnionych jest około 2500 osób. Codziennie montują 72 pojazdy oraz 230 szoferek marek Volvo i Renault. Na terenie fabryki znajduje się ok 5000-6000 gotowych do dostarczenia lub przygotowanych do konfiguracji finalnej pojazdów. Kierownictwo zakładu zauważyło, że przy tak dużej ilości montowanych pojazdów, pracownicy linii montażowej i produkcji, pracownicy logistyki oraz kontroli jakości marnowali wiele godzin każdego dnia szukając określonych samochodów na terenie rozległych parkingów, ponieważ dokładna lokalizacja danego egzemplarza nie była znana. Odzyskanie tego czasu stało się niezwykle istotne dla zoptymalizowania łańcucha dostaw od momentu wyprodukowania do momentu dostarczenia do klienta końcowego. Z pomocą na to marnotrawstwo czasu przyszła technologia LoRaWAN i czujniki lokalizacji.
Dzięki czujnikom lokalizacji francuskiego producenta Abeeway pracownicy nie muszą już pokonywać codziennie około 10 km w celu odnalezienia pojazdów. Urządzenia Abeeway są wytrzymałe oraz zapewniają niskie zużycie energii nawet przez wiele lat. Trackery umożliwiają nieprzerwane użytkowanie przez miesiące i lata dzięki łączności LoRaWAN. Urządzenia działają zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz dzięki wielofunkcyjnemu systemowi geolokalizacji oraz zintegrowanemu GPS do precyzyjnego śledzenia w pomieszczeniach. Łączą one w sobie najnowocześniejsze technologie lokalizacji, solidne wykonanie, skrupulatnie dobrane komponenty o niskim poborze mocy i zoptymalizowane oprogramowanie. Dzięki platformie operatorskiej producenta Actility zbudowano infrastrukturę sieciową z zarządzaniem siecią bramek dostępowych, możliwością skalowania floty lokalizatorów według bieżących potrzeb, dodawanie nowych innych urządzeń LoRaWAN do pozyskiwania dodatkowych danych (temperatura, wilgotność, i wiele innych), monitorowanie operacji sieciowych oraz kontrolę przepływu danych do serwerów aplikacji.
Rozwiązania Actility i Abeeway przyczyniły się do oszczędności czasu, bezpieczeństwa i wydajności pracy. Oszczędności fabryki w Blainville-sur-Orne przekonały kierownictwo do wdrożenia tej technologii w pozostałych zakładach Grupy Volvo. Czujniki okazały się na tyle precyzyjne, a technologia LoRaWAN na tyle uniwersalna, że zastosowano dokładnie takie samo rozwiązanie w zakładach w Stanach Zjednoczonych, Bułgarii, Szwecji i Brazylii.
Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Portalu zakupowego B2B firmy JM elektronik, gdzie znajdą Państwo bramki dostępowe firmy Kerlink>> , czujniki firmy Adeunis>>, a także trackery firmy Abeeway>>.