IoT, LPWAN, LoRa, LoRaWAN
IoT - Internet of Things
Wraz z rozwojem komputeryzacji oraz sieci bezprzewodowych idea Internetu Rzeczy przerodziÅ‚a siÄ™ w rzeczywistość. Obecnie nikogo już nie dziwi możliwość otwarcia bramy telefonem komórkowym czy sterowania temperaturÄ… w mieszkaniu przez stronÄ™ InternetowÄ… - to przecież jedynie Smart Home. W zupeÅ‚nie naturalny sposób technologie IoT wykorzystywane sÄ…
w rozwiązaniach Smart City - przesyłanie informacji o jakości powietrza, informacji drogowych, informacji o transporcie publicznym, sterowaniu oświetleniem miejskim. Podobnie aplikacje związane z Industry 4.0 oraz Smart Factory wdrażane są z wykorzystaniem Industry IoT, znacznie obniżając koszty niezbędne do przeprowadzenia wizualizacji stanu maszyn w systemach SCADA. 
IdÄ…c jeszcze dalej - pomiar i sterowanie mediami, energetyka zawodowa, wodociÄ…gi i kanalizacja, systemy grzewcze – wszystkie z nich coraz częściej korzystajÄ… z rozwiÄ…zaÅ„ IoT Smart Metering, redukujÄ…c koszty utrzymania i billingu. WspólnÄ… cechÄ… wszystkich rozwiÄ…zaÅ„ IoT jest pozostawanie w Å‚Ä…cznoÅ›ci i możliwoÅ›ci komunikacji. Ze wzglÄ™du na potrzeby aplikacji IoT najpopularniejszÄ… metodÄ… komunikacji jest Å‚Ä…czność bezprzewodowa - Wireless.
LowPowerWAN
Low Power -
niewielkie zużycie energii
UrzÄ…dzenia Low Power to urzÄ…dzenia o bardzo niewielkim zapotrzebowaniu na energiÄ™, które w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków mogÄ… być zasilane np. za pomocÄ… jednego, niewielkiego panelu fotowoltaicznego lub zwykÅ‚ej baterii „paluszka” pozwalajÄ…cej takiemu urzÄ…dzeniu na pracÄ™ nawet przez kilka lat.
W aplikacjach IoT urzÄ…dzenia Low Power sÄ… niezwykle pożądane, gdyż rozmieszczajÄ…c sieci zÅ‚ożone nieraz z tysiÄ™cy czujników, nieÅ‚atwo jest zapewnić każdemu
z nich dostÄ™p do staÅ‚ego przewodowego zasilania, szczególnie, że zdarzajÄ… siÄ™ także aplikacje, w których urzÄ…dzenia potrzebujÄ… być umieszczone
w trudno dostÄ™pnych miejscach (studzienki kanalizacyjne, kosze na Å›mieci, pola uprawne, parkingi dla pojazdów) lub potrzebujÄ… mobilnoÅ›ci jak np. trackery GPS.
Wide Area Network -
daleki zasięg komunikacji
W związku z nieustanną globalizacją Internetu, nieograniczony dostęp do sieci staje się dla nas czymś zupełnie naturalnym, jednakże zapewnienie pokrycia zasięgiem całego miasta dla popularniejszych technologii
o większej przepustowości, takich jak Bluetooth czy Wi-Fi mogłoby się okazać niezwykle trudne
kosztowne, gdyż przy ich niewielkim zasiÄ™gu ciężko byÅ‚oby zaÅ‚atać wszelkie „dziury”
w pokryciu. Komunikacja przez GSM mimo globalnego zasięgu
i wysokiej przepustowości odstrasza koniecznością ponoszenia comiesięcznych opłat abonamentowych.
W aplikacjach IoT przede wszystkim odbierane i wysyłane są niewielkie pakiety danych,
a o większą ilość urządzeń
i czujników rozmieszczonych na dużym obszarze Å‚atwiej jest zadbać za pomocÄ… kilku-kilkunastu bramek, niż za pomocÄ… kilkuset takich urzÄ…dzeÅ„.
LowPowerWAN -
daleki zasięg przy niewielkim zużyciu energii
Dla potrzeb rozbudowy i rozwoju aplikacji IoT powstał szereg rozwiązań LPWAN, czyli rozwiązań
w których urzÄ…dzenia mogÄ… komunikować siÄ™ na dalekie odlegÅ‚oÅ›ci, z niewielkim zużyciem energii, jednakże odbywa siÄ™ to kosztem przepustowoÅ›ci sieci. WÅ›ród rozwiÄ…zaÅ„, które wpisujÄ… siÄ™ w powyższÄ… definicjÄ™ możemy wyróżnić technologie takie jak: LTE Cat.M, LTE NB-IoT, Sigfox, LoRaWAN.
LoRa
LoRa to technologia sÅ‚użąca do komunikacji bezprzewodowej opracowana we Francji, zakupiona w 2012 roku przed firmÄ™ Semtech - Å›wiatowego producenta scalonych ukÅ‚adów radiowych, wspóÅ‚twórcÄ™ stowarzyszenia LoRa Alliance, organizacji non-profit skupiajÄ…cej ponad 500 przedsiÄ™biorstw, zajmujÄ…cych siÄ™ Å›wiatowÄ… popularyzacjÄ… i standaryzacjÄ… LoRa. Modulacja LoRa oparta jest na technologii rozpraszania widma CSS (Chirp Spread Spectrum) i polega na ciÄ…gÅ‚ej zmianie czÄ™stotliwoÅ›ci w czasie przy zachowaniu okreÅ›lonej szerokoÅ›ci pasma.
Takie rozwiÄ…zanie zapewnia bardzo dużą odporność na zakÅ‚ócenia oraz bardzo dobrÄ… propagacjÄ™, dziÄ™ki czemu możemy osiÄ…gać zasiÄ™g mierzony nawet w kilometrach również w warunkach miejskich lub przemysÅ‚owych. SygnaÅ‚ LoRa jest odczytywany nawet wówczas, gdy wystÄ™puje na poziomie szumu tÅ‚a.
Moc wyjÅ›ciowa nadajników +20 dBm/100mW (w Europie ograniczenie do +14 dBm). Wysoka czuÅ‚ość odbiorników do -148 dBm (0.01µV/50Ω).
Przepustowość transmisji LoRa nie pozwala na jej wykorzystanie w aplikacjach audio-wideo, a wymóg ograniczenia zajÄ™toÅ›ci pasma otwartego wyklucza możliwość funkcjonalnego zastosowania w aplikacjach do sterowania w czasie rzeczywistym (Real Time). Jednak bardzo dobra propagacja powoduje, że w zastosowaniach Smart City, Smart Factory czy Smart Metering, technologia LoRa wybija siÄ™ na wiodÄ…ce medium transmisji.
LoRaWAN
LoRaWAN to protokóÅ‚ komunikacyjny opracowany z myÅ›lÄ… o komunikacji na dalekie odlegÅ‚oÅ›ci i przy niewielkim poborze energii bazujÄ…cy na modulacji LoRa. LoRaWAN nazwana zostaÅ‚a przez autorów szeregu publikacji w czasopismach technicznych jako „nowe Wi-Fi dla IoT”. Od czerwca 2015 roku, gdy opublikowano specyfikacjÄ™ LoRaWAN v.01 lista podmiotów przystÄ™pujÄ…cych do LoRa Alliance nieustannie roÅ›nie, a wraz z dostÄ™pnoÅ›ciÄ… rozwiÄ…zaÅ„ technicznych równie dynamicznie roÅ›nie liczba aplikacji wykorzystujÄ…cych LoRaWAN.
LoRaWAN pracuje w otwartym paÅ›mie sub-GHz 433 MHz, 868 MHz (Europa), 915 MHz (Ameryka PóÅ‚nocna), 905 MHz (Australia). W Polsce korzystamy z pasma 868 MHz. 
Jaką niszę rynkową zapełniła LoRaWAN?
LoRaWAN mogÅ‚o zaistnieć i rozwinąć siÄ™ na rynku, gdyż do tej pory nie byÅ‚o rozwiÄ…zania, które dawaÅ‚oby nam tak dużą niezależność w projektowaniu i utrzymaniu wÅ‚asnej infrastruktury sieci. Sieć LoRaWAN możemy sami dowolnie rozbudowywać zwiÄ™kszajÄ…c pokrycie terenu zasiÄ™giem wedle naszych potrzeb i wymagaÅ„. Pasmo, w którym komunikuje siÄ™ LoRaWAN to pasmo nielicencjonowane, wiÄ™c pod warunkiem dostosowania siÄ™ do norm i regulacji jesteÅ›my w stanie korzystać z tej sieci caÅ‚kowicie za darmo, co oznacza, że wystarczy zainwestować pieniÄ…dze w sprzÄ™t i nie musimy ponosić dodatkowych comiesiÄ™cznych kosztów utrzymania sieci.
Jednakże nie ma rozwiÄ…zaÅ„ idealnych – w każdej sieci możemy zdecydować siÄ™ na usprawnienie jednego parametru kosztem innego. Podobnie jest tutaj – LoRaWAN nie jest sieciÄ… bez wad, jednakże w konkretnych aplikacjach, do których jest przeznaczona jest ona naprawdÄ™ mocnym konkurentem.
LoRaWAN zapewnia nam możliwość komunikacji na dalekie odlegÅ‚oÅ›ci przy bardzo niewielkim zużyciu energii. Jej wadÄ… jest natomiast to, że ta komunikacja odbywa siÄ™ kosztem przepustowoÅ›ci sieci, która ograniczona jest do max. kilkuset kB/s. Mimo to, ten zestaw cech sprawia, że jest to sieć niemalże idealna do wszelkich aplikacji, w których chcemy zbierać dane pomiarowe z czujników lub mierników.
LoRaWAN sprawdzi się więc idealnie w aplikacjach takich jak:
-
Smart Metering (zużycie mediów, temperatura, wilgotność, natężenie Å›wiatÅ‚a, itp.);
-
Smart City (pomiar jakoÅ›ci powietrza, temperatury, sterowanie latarniami ulicznymi, pomiar zajÄ™toÅ›ci miejsc parkingowych, Å›ledzenie pojazdów komunikacji miejskiej, itp.);
-
Smart Factory (wykrywanie wycieków cieczy, ulatnianie siÄ™ niebezpiecznych gazów, wysyÅ‚anie pomiarów z różnych urzÄ…dzeÅ„, kontrola otwarcia drzwi/okien, itp.);
-
Smart Home (śledzenie psa na spacerze, kontrola czy nie ulatnia się nam np. czad, kontrola otwarcia drzwi, okien, bramy garażowej, itp.).
Budowa sieci LoRaWAN
Typowa sieć LoRaWAN skÅ‚ada siÄ™ z czterech najważniejszych elementów:
​​
-
urządzeń końcowych (end devices);
-
bramek (gateways);
-
serwerów sieciowych (LNS - LoRaWAN Network Server);
-
serwerów aplikacyjnych (application servers).
Jak dokładniej działa taka sieć?
​
ZaÅ‚óżmy, że posiadamy urzÄ…dzenia koÅ„cowe z możliwoÅ›ciÄ… pracy w sieci LoRaWAN, z których chcemy zbierać dane, a nastÄ™pnie odbierać i odczytywać je w wygodny sposób w Internecie.
​
Same w sobie urzÄ…dzenia koÅ„cowe nie majÄ… dostÄ™pu do Internetu, dlatego potrzebna jest nam bramka. Bramka jest „mostem”, który przekazuje informacje z urzÄ…dzeÅ„ koÅ„cowych na serwer i z serwera do urzÄ…dzeÅ„ koÅ„cowych. Jest to możliwe dlatego, że bramka posiada zarówno poÅ‚Ä…czenie z Internetem jak i możliwość komunikacji za pomocÄ… technologii LoRa. Jednakże otrzymane przez nas dane sÄ… zakodowane w formacie opisanym przez producenta konkretnego urzÄ…dzenia (najczęściej
w kodzie heksadecymalnym).
​
Dlatego w ostatnim etapie przekazujemy informacje z serwera sieciowego do serwera aplikacyjnego, gdzie po zdekodowaniu informacji możemy je odczytać w przejrzysty sposób oraz Å‚atwo nimi zarzÄ…dzać.
LoRaWAN w porównaniu
z innymi rozwiÄ…zaniami
Idealna sieć posiadaÅ‚aby zalety wszystkich wyżej wspomnianych parametrów, jednakże taka sieć nie istnieje. Możemy wybrać maksymalnie dwa z powyższych parametrów. Jak to prezentuje siÄ™ dla LoRaWAN i jak dla konkurencyjnych rozwiÄ…zaÅ„? Weźmy pod lupÄ™ najpopularniejsze obecnie sieci do komunikacji bezprzewodowej:
-
Wi-Fi (wysoka przepustowość, niewielki zasięg, ale bardzo duże pokrycie zasięgiem);
-
Bluetooth (wysoka przepustowość, niewielki zasięg);
-
Bluetooth Low Energy (niewielkie zużycie energii, niewielki zasięg);
-
GSM (wysoka przepustowość, daleki zasięg);
-
LTE Cat.M (niewielkie zużycie energii, daleki zasięg);
-
NB-IoT (niewielkie zużycie energii, daleki zasięg);
-
Sigfox (niewielkie zużycie energii, daleki zasięg);
-
LoRaWAN (niewielkie zużycie energii, daleki zasięg).
SpoÅ›ród technologii do komunikacji bezprzewodowej dla takich samych zastosowaÅ„ jak LoRaWAN możemy wyróżnić LTE Cat.M, NB-IoT oraz Sigfox. Wszystkie z nich charakteryzujÄ… siÄ™ też jednÄ… dodatkowÄ… wspólnÄ… cechÄ…, której nie posiada LoRaWAN,
a mianowicie – konieczność ponoszenia comiesiÄ™cznych opÅ‚at zwiÄ…zanych z utrzymaniem sieci. JeÅ›li wiÄ™c chcemy zbudować sieć dalekiego zasiÄ™gu i z wysokÄ… energooszczÄ™dnoÅ›ciÄ…, w której nie chcemy ponosić kosztów co miesiÄ…c – jedynym rozwiÄ…zaniem jest LoRaWAN.
Kiedy warto zdecydować się na LoRaWAN?
Na wybór sieci LoRaWAN warto zdecydować siÄ™ w momencie, gdy potrzebujemy sposobu komunikacji, który:
-
zapewnia daleki i stabilny zasięg;
-
zapewnia wysokÄ… odporność na zakÅ‚ócenia;
-
umożliwia długi czas pracy urządzeń końcowych na pojedynczych ogniwach baterii;
-
nie wymaga przesyłania dużej ilości danych;
-
nie wymaga częstego wysyłania danych;
-
akceptuje niewielkie opóźnienia w przesyÅ‚aniu i odbieraniu danych;
-
może zbierać dane z dziesiÄ…tek/setek/tysiÄ™cy czujników niemalże jednoczeÅ›nie;
-
umożliwi nam budowę własnej sieci z niezależną infrastrukturą.
Szanse i wyzwania płynące z korzystania z LoRaWAN:
Szanse
Możliwość budowy całkowicie własnej infrastruktury sieci
Szanse
Daleki zasięg komunikacji i pokrycie terenu według własnych potrzeb
Szanse
Nielicencjonowane pasmo umożliwiające darmowe korzystanie z sieci
Szanse
Wysoka energooszczędność pozwalająca urządzeniom pracować lata na jednym ogniwie bateryjnym
Szanse
Szeroka gama dostÄ™pnych urzÄ…dzeÅ„, czujników i mierników
Adeunis Field Test Device służący do pomiaru pokrycia siecią LoRaWAN. Więcej informacji o urządzeniu pod linkiem>>
​
Wyzwania
Wymaga znajomoÅ›ci norm i ograniczeÅ„, do których należy siÄ™ dostosować
Wyzwania
Wymagane jest zrozumienie działania sieci, aby optymalnie zarządzać energią urządzeń końcowych
Wyzwania
Dość wÄ…ski zakres korzystania z sieci - gÅ‚ównie zbieranie danych pomiarowych; nie nadaje siÄ™ do przysÅ‚ania wiÄ™kszych iloÅ›ci danych i zarzÄ…dzania urzÄ…dzeniami w czasie rzeczywistym
Wyzwania
Należy dokÅ‚adnie zbadać pokrycie zasiÄ™giem czy przy zmianie warunków atmosferycznych lub Å›rodowiskowych nie wystÄ…piÄ… „dziury” w zasiÄ™gu
Wyzwania
JeÅ›li wystÄ…piÄ… problemy z sieciÄ… potrzebujemy szukać rozwiÄ…zania we wÅ‚asnym zakresie, które może polegać na zagÄ™szczeniu liczby gateway przy jednoczesnym obniżeniu ich mocy lub przeciwnie, zastosowaniu anten dla zwiÄ™kszenia mocy czy nawet anten kierunkowych.
Porównajmy LoRaWAN do konkurencyjnych rozwiÄ…zaÅ„ oferowanych na rynku. WybierajÄ…c technologiÄ™ do komunikacji bezprzewodowej, należy przede wszystkim zwrócić uwagÄ™ na trzy parametry:
-
zasięg komunikacji;
-
przepustowość, z jaką potrzebujemy pracować;
-
energooszczędność jaką chcielibyśmy osiągnąć.
Å»eby lepiej to zobrazować można rozrysować sobie trójkÄ…t, na którego wierzchoÅ‚kach umieÅ›cimy wyżej wspomniane parametry:
​
Ograniczenia techniczne
Korzystając z protokołu LoRaWAN jesteśmy zobowiązani przestrzegać norm i regulacji dotyczących tego pasma częstotliwości. Najważniejszą informacją jest tutaj ograniczenie godzinowego czasu nadawania przez każde z urządzeń. Każde pojedyncze urządzenie może nadawać informacje przez nie więcej niż 1% czasu godzinowego (36 sekund na każdą godzinę)
i z mocÄ… anteny nie wiÄ™kszÄ… niż 25mW (14dBm). 36 sekund wydaje siÄ™ być niewielkÄ… iloÅ›ciÄ… czasu i może sprawiać wrażenie, że bÄ™dzie to sprawiać nam duży dyskomfort, jednakże jeÅ›li przyjrzymy siÄ™ czasom transmisji pojedynczej informacji z urzÄ…dzenia – dość szybko przekonamy siÄ™, że jest to aż nadmiarowa ilość czasu dla wiÄ™kszoÅ›ci aplikacji.
​
Zanim jednak przejdziemy do praktycznego przykładu, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi pojęciami z jakimi na co dzień będziemy spotykać się w świecie LoRaWAN:
Parametry Spreading Factor (SF) oraz Data Rate (DR) sÄ… ze sobÄ… Å›ciÅ›le powiÄ…zane i mówiÄ… nam z jakÄ… prÄ™dkoÅ›ciÄ… i na jaki dystans urzÄ…dzenie jest w stanie siÄ™ komunikować. Adaptive Data Rate (ADR) to funkcja, która automatycznie dobiera optymalnÄ… wartość wspóÅ‚czynnika Spreading Factor na podstawie panujÄ…cych warunków Å›rodowiskowych.
Przykład w poniższej tabeli:
Jak możemy zauważyć – dla wspóÅ‚czynnika Spreading Factor 7 nasza maksymalna prÄ™dkość przesyÅ‚ania danych wynosi 5470 bps (bit per second), czyli okoÅ‚o 680 B/s. Przybliżony dystans na jaki urzÄ…dzenie bÄ™dzie w stanie wysÅ‚ać wiadomość o wielkoÅ›ci 11 bajtów to okoÅ‚o 2km, a wysÅ‚anie tej wiadomoÅ›ci zajmie w przybliżeniu 60 ms.
Rozpatrzmy też drugi skrajny przypadek – dla wspóÅ‚czynnika Spreading Factor 10 nasza maksymalna prÄ™dkość przesyÅ‚ania danych wynosi 980 bps (bit per second), czyli okoÅ‚o 120 B/s. Przybliżony dystans na jaki urzÄ…dzenie bÄ™dzie w stanie wysÅ‚ać wiadomość o wielkoÅ›ci 11 bajtów to okoÅ‚o 8km, a wysÅ‚anie tej wiadomoÅ›ci zajmie w przybliżeniu 370 ms.
Teraz sprawdźmy jak to siÄ™ odnosi do naszego ograniczenia 36 sekund: JeÅ›li bÄ™dziemy wysyÅ‚ać wiadomoÅ›ci przedstawione w przypadku opisanym dla SF7, bÄ™dziemy mogli ich nadać aż 600 w ciÄ…gu godziny! Oznacza to, że w każdej minucie moglibyÅ›my wysÅ‚ać aż 10 pomiarów, żeby zmieÅ›cić siÄ™ obowiÄ…zujÄ…cych nas normach.
​
W przypadku korzystania z SF10 będziemy mogli nadać około 10 wiadomości w ciągu godziny.
Jednakże w rzeczywistoÅ›ci, gdy decydujemy siÄ™ korzystać z LoRaWAN i w miarÄ™ sensownie zarzÄ…dzać energiÄ… urzÄ…dzeÅ„ koÅ„cowych – nie warto transmitować wiadomoÅ›ci ze zbyt dużą czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… szczególnie, że zazwyczaj dane zbierane z czujników to dane pomiarowe typu pomiar temperatury, gdzie rzadko kiedy potrzebujemy aktualizować dane co kilka sekund (kilka pomiarów na godzinÄ™ w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków absolutnie wystarczy) innym przykÅ‚adem aplikacji może być czujnik parkingowy lub wyciek pÅ‚ynów czy gazów, w których informacja zostanie wysÅ‚ana jedynie w momencie „uaktywnienia” konkretnego zdarzenia (np. zaobserwowano wyciek lub samochód zajÄ…Å‚/zwolniÅ‚ miejsce parkingowe). Tu też trudno wyobrazić sobie sytuacjÄ™, gdzie potrzebowalibyÅ›my aktualizować te dane co kilka sekund – raczej wystarczy to wykonywać maksymalnie kilka-kilkanaÅ›cie razy na godzinÄ™ (w takim przypadku 10 wiadomoÅ›ci na godzinÄ™ rzeczywiÅ›cie mogÅ‚oby nie wystarczyć, ale zagÄ™szczajÄ…c teren bramkami – czyli zmniejszajÄ…c odlegÅ‚ość bramki od urzÄ…dzenia koÅ„cowego – umożliwiamy urzÄ…dzeniu pracÄ™ z lepszym wspóÅ‚czynnikiem SF pozwalajÄ…cym wysÅ‚ać wiÄ™cej wiadomoÅ›ci).
Komunikacja dwustronna
Komunikacja w sieci LoRaWAN jest komunikacjÄ… dwustronnÄ…. Oznacza to, że możemy nie tylko wysyÅ‚ać dane z czujników na serwer, ale także wysyÅ‚ać polecenia lub konfiguracjÄ™ do czujników z poziomu serwera. W tym przypadku sprawa nie jest aż tak prosta, gdyż w przypadku gdy urzÄ…dzenie pracuje w klasie A lub B, nie bÄ™dzie ono w stanie odebrać wiadomoÅ›ci w dowolnym momencie – jedynie klasa C urzÄ…dzenia pozwala na takÄ… możliwość.
O co wiÄ™c chodzi z poszczególnymi klasami pracy urzÄ…dzeÅ„?
Klasa A
Urządzenie jest w ciągłym uśpieniu. Wybudza się tylko
w ściśle określonych momentach (np. co określony czas lub
w przypadku wystąpienia konkretnego wydarzenia), wysyła wiadomość do serwera i dopiero wtedy sprawdza czy nie pojawiła się jakaś wiadomość z serwera po czym znowu przechodzi w stan uśpienia
Klasa B
Urządzenie pracuje tak jak w klasie A, jednakże ma także możliwość otwarcia okien czasowych,
w których urzÄ…dzenie może nadawać i odbierać wiadomoÅ›ci. DziÄ™ki takiemu rozwiÄ…zaniu nadal możemy zachować przyzwoitÄ… energooszczÄ™dność urzÄ…dzenia,
a także mieć większą kontrolę nad dostarczaniem informacji
z serwera do urzÄ…dzenia
Klasa C
Urządzenie pozostaje w ciągłym nasłuchu (nie przechodzi w stan uśpienia). Jedynie na czas wysyłania wiadomości nasłuch zostaje wyłączony. Tego rozwiązania nie rekomenduje się dla urządzeń zasilanych bateryjnie
Wiadomości z potwierdzeniem i bez potwierdzenia
W komunikacji LoRaWAN jednÄ… z ważniejszych cech jest energooszczÄ™dność. PowinniÅ›my wiÄ™c móc Å›wiadomie okreÅ›lić sposób pracy urzÄ…dzenia, tak aby w zależnoÅ›ci od naszych potrzeb zarzÄ…dzanie energiÄ… zawsze byÅ‚o jak najefektywniejsze.
​
Pewnie zastanawiacie siÄ™ w jaki sposób potwierdzanie lub niepotwierdzanie odbioru/wysÅ‚ania wiadomoÅ›ci może mieć wpÅ‚yw na zarzÄ…dzanie energiÄ…? Otóż dziaÅ‚a to na poniższej zasadzie: w warunkach pracy wysyÅ‚ania bez potwierdzenia urzÄ…dzenie wysyÅ‚a wiadomość i odgórnie zakÅ‚ada, że dotarÅ‚a ona do odbiorcy (choć wcale nie musi siÄ™ tak stać). DziÄ™ki temu wybudza siÄ™ tylko na uÅ‚amek sekundy, w którym nadaje wiadomość i przechodzi w stan uÅ›pienia.
W warunkach pracy wysyÅ‚ania z potwierdzeniem urzÄ…dzenie wysyÅ‚a wiadomość i czeka aż odbiorca wyÅ›le informacjÄ™ zwrotnÄ…, że odebraÅ‚ wiadomość. W ten sposób urzÄ…dzenie oczekujÄ…c na potwierdzenie, pozostaje dÅ‚użej w stanie wybudzenia i zużywa wiÄ™cej energii. Dopiero po potwierdzeniu odbioru przechodzi w tryb uÅ›pienia.
​
Kiedy warto stosować wiadomości z potwierdzeniem, a kiedy bez potwierdzenia?
​
Zależy to tylko i wyÅ‚Ä…cznie od użytkownika aplikacji. JeÅ›li konkretne dane sÄ… dla niego na tyle istotne, że nie może pozwolić sobie na ich utratÄ™, wtedy lepiej skorzystać z wiadomoÅ›ci z potwierdzeniem lecz jeÅ›li nie przeszkadza nam utrata pojedynczych informacji lub nie jest to dla nas aż tak istotne – wtedy lepszym rozwiÄ…zaniem bÄ™dzie wysyÅ‚anie wiadomoÅ›ci bez potwierdzenia.
Klucze szyfrujÄ…ce, numery identyfikacyjne
BezpieczeÅ„stwo w sieci LoRaWAN zapewnione jest na dwóch warstwach – sieci oraz aplikacji. BezpieczeÅ„stwo w warstwie sieci pozwala nam potwierdzić, że urzÄ…dzenie, z którym siÄ™ komunikujemy jest rzeczywiÅ›cie tym, za które siÄ™ podaje, natomiast bezpieczeÅ„stwo w warstwie aplikacji sprawia, że operator sieci nie ma dostÄ™pu do naszych danych. Obie warstwy sÄ… szyfrowane 128-bitowym kluczem AES128.